fbpx

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Który będzie najlepszy dla Ciebie?

Oczyszczacze powietrza pilnie potrzebne od zaraz . . .

Zła jakość powietrza oraz alergia to najczęstsze powody, dla których zaczynamy poszukiwać oczyszczacza powietrza. Stajemy przed poważnym dylematem jaki oczyszczacz powietrza wybrać, ponieważ ilość oferowanych urządzeń jest bardzo duża. Popularne marki AGD niekoniecznie gwarantują parametry na jakich powinno nam zależeć, a wybór w ramach wyznaczonego przez nas przedziału cenowego często okazuje się niedostateczny.

Podpowiadamy na które elementy warto zwrócić uwagę, aby wybrać oczyszczacz powietrza, który najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. To one wbrew pozorom mają fundamentalny wpływ na „dobry wybór” i satysfakcję, często na wiele lat.

Wybraliśmy 7 najważniejszych cech:

  • dlaczego wieloetapowy system filtracji jest najlepszy?
  • dobrze dobierz oczyszczacz powietrza do swojego pomieszczenia
  • cenisz komfort obsługi i wygodę użytkowania?
  • co obiecują sprzedawcy – wiarygodność oczyszczaczy powietrza
  • utrzymanie, czyli działania po zakupie
  • estetyka, design, styl, wygląd – wybierz urządzenie, które Cię zachwyci
  • głośność pracy – nie zaburzaj swojego domowego zen

Dlaczego wieloetapowy system filtracji jest najlepszy w oczyszczaczach powietrza?

Podstawową funkcją oczyszczacza powietrza jest, jak sama nazwa wskazuje, filtrowanie zanieczyszczeń z powietrza. W każdym oczyszczaczu powietrza odpowiedzialny jest za to system filtrów. To od jakości wykonania i klasy poszczególnych filtrów w dużej mierze będzie zależała jakość powietrza, którym będziemy oddychać. Filtry, filtry i jeszcze raz filtry. Klasa, budowa, dostępność, sposób wymiany, cena, jeden drugiemu nie równy! Szukaj optymalnych rozwiązań. Zaawansowane oczyszczacze powietrza posiadają trzystopniowy system filtracji. Ważne jest by wybrać odpowiednią klasę warstwy HEPA, jednego z najważniejszych filtrów, która bezpośrednio przekłada się na skuteczność oczyszczania powietrza. Np. seria IDEAL PRO stosuje filtr HEPA H14, który zapewnia 99,99% skuteczność.

Filtr wstępny – jego zadaniem jest zatrzymanie największych zanieczyszczeń i tym samym zabezpieczenie kolejnych filtrów przed szybkim zużyciem. To ten filtr odpowiedzialny jest za zatrzymanie kłębków kurzu, włosów oraz wszystkich większych zanieczyszczeń. Zwróć uwagę czy w oczyszczaczu powietrza, który planujesz zakupić jest filtr wstępny, czy jest łatwo demontowany czy nadaje się do mycia. Dbanie o filtr wstępny to dbanie o pozostałe filtry w urządzeniu, których żywotność dzięki temu zostanie wydłużona, a my rzadziej będziemy musieli te filtry wymieniać.

Filtr węglowy – podstawową funkcją filtra jest usuwanie Lotnych Związków Organicznych (LZO) oraz nieprzyjemnych zapachów, odorów. Substancje te powstają w środowisku naturalnym, ale również na skutek działania człowieka: zapach dobiegający ze składowanych odpadów, z oczyszczalni, z wykorzystywanych i przechowywanych farb, lakierów i klejów, dym ze spalanych papierosów, zapachy powstałe podczas gotowania. W oczyszczaczach powietrza, w przypadku filtrów węglowych nie stosuje się klasyfikacji filtrów, ale przyjmuje ogólną zasadę im więcej węgla aktywnego tym lepiej, ponieważ będzie działał dłużej i wydajniej pochłaniał zanieczyszczenia. Warto również zwrócić uwagę na grubość filtra węglowego, im grubsza warstwa węgla aktywnego tym większy kontakt zanieczyszczonego powietrza z granulkami węgla.

Filtry HEPA – to najbardziej popularne filtry dostępne na rynku stosowane nie tylko w warunkach domowych, ale również przemysłowych, laboratoriach czy szpitalach. Filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) to w tłumaczeniu na polski wysokosprawny filtr cząstek stałych. Zbudowany jest z bardzo cienkich włókien o ogromnej gęstości. Dzięki mikroporom wielkości maksymalnie 0,3 µm skutecznie filtruje powietrze usuwając szkodliwe cząsteczki w tym drobny kurz, pyłki m.in. PM 2,5; PM 10 i inne alergeny, wirusy, bakterie, zarodniki pleśni. Ponieważ wizualnie filtry nie różnią się znacząco od siebie przy wyborze oczyszczacza powietrza warto sprawdzić jakiej klasy filtr został zainstalowany. Im wyższa klasa tym lepiej. Już filtry w klasie E12 (zwyczajowo nazywane H12), mają skuteczność na poziomie 99,95 %. Filtry dla bardziej wymagających odbiorców o klasie H13 zastosowane w serii IDEAL Classic usuwają zanieczyszczenia na poziomie 99,97 %. A najbardziej skuteczne filtry o klasie HEPA H14, zastosowane np. w serii IDEAL PRO usuwają aż 99,99% zanieczyszczeń z powietrza.

Dobrze dobierz oczyszczacz powietrza do swojego pomieszczenia

Oprócz systemu filtracji kolejnym ważnym pytaniem, na które musimy sobie
odpowiedzieć będzie do jakiego pomieszczenia będzie przeznaczony oczyszczacz powietrza. Urządzenie, które idealnie nadaje się do danego pomieszczenia powinno być w stanie wymienić powietrze w pomieszczeniu minimum 3 krotnie w ciągu godziny. Czołowi producenci podają zalecaną wielkość pomieszczenia oraz wydajność, czyli maksymalny przepływ powietrza (wyrażony w m3/h). Zwróćmy uwagę, że w większości przypadków przyjmuje się, że podana wielkość pomieszczenia jest wyliczana dla przeciętnej wysokości pomieszczenia, która wynosi 2,5 m. Jeżeli nasze pomieszczenie jest wyższe wartość ta ulegnie zmianie. Również nie warto inwestować w wydajniejszy oczyszczacz powietrza z myślą o dwóch, trzech pomieszczeniach. Takie rozwiązanie nie gwarantuje należytej wymiany powietrza, a co się z tym wiąże należytej filtracji. Dlatego w przypadku kilku pomieszczeń, lepszym rozwiązaniem jest zakup 2, 3 mniejszych, ale dostosowanych do powierzchni urządzeń.

Tutaj uwaga: nie tylko wielkość pomieszczenia jest ważna, ale również jego funkcja. Wybierając oczyszczacz powietrza do sypialni czy pokoju dziecka warto zwrócić uwagę na bardzo ważny parametr, często wręcz decydujący o zakupie: głośność urządzenia. Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza pracują bardzo cicho na poziomie ok. 20 dB. Dodatkowo mogą automatycznie przełączyć się w tryb nocny zmniejszając obroty i wyłączając podświetlenie panelu sterowania. To niezwykle ważne, oczyszczacz powietrza, przy którym nie będziesz potrafił zasnąć sprawi, że wszystkie inne parametry nie będą mieć znaczenia! To punkt, który najlepiej podkreśla jak ważna jest jakość elementów, wykończenie, dopasowanie i cała technologia, która powinna być podporządkowana optymalizacji, a nie efekciarskim dodatkom, które nie wnoszą tak naprawdę niczego istotnego do funkcjonalności urządzenia!

Cenisz komfort obsługi i wygodę użytkowania oczyszczacza?

Zaawansowane oczyszczacze powietrza posiadają tryb automatyczny. Tryb ten bez naszej ingerencji, w oparciu o wbudowane czujniki jakości powietrza, czujnik światła czy czujnik przepływu powietrza automatycznie dobiera najlepszy tryb pracy gwarantując czyste powietrze, ale również komfort użytkowania. Warto w tym miejscu zapoznać się z informacją jakie parametry analizuje oczyszczacz powietrza, ponieważ to gwarantuje poprawność działania trybu automatycznego.

Oprócz wspomnianego trybu nocnego ważny jest jeszcze tryb turbo. Pozwala nam szybko, dynamicznie oczyścić powietrze w naszym pomieszczeniu, jeżeli wiemy, że pojawiło się lub pojawi znaczące zanieczyszczenie czy zadymienie np. przypalonego garnka w kuchni.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość sterowania urządzeniem. Oprócz intuicyjnych przycisków na obudowie producenci oczyszczaczy powietrza często oferują dodatkowe możliwości takie jak aplikacja mobilna. Umożliwia nie tylko zdalną kontrolę nad oczyszczaczem powietrza nawet poza domem, ale również może informować nas o jakości naszego powietrza, stanie filtrów. Aplikacje są na ogół bezpłatne i dostępne dla najbardziej popularnych systemów.

Co obiecują sprzedawcy – wiarygodność oczyszczaczy powietrza

Bardzo często zdarza się, że producenci wykorzystują kruczki reklamowe oferując funkcje, które nie wpływają na poprawę jakości powietrza lub nierzetelnie informują o jakości wykorzystanych elementów. Dlatego należy sprawdzić, kto jest producentem oczyszczacza powietrza jaki zamierzamy kupić, jakie materiały wykorzystał do budowy urządzenia w tym najważniejsze to silnik i filtry oraz czy posiada certyfikaty potwierdzające jego jakość i skuteczność.

Najczęściej stosowany w Polsce jest certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Certyfikat potwierdza brak jakichkolwiek niebezpieczeństw medyczno-higienicznych związanych z eksploatacją urządzenia.

Kolejnym ważnym certyfikatem jest ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii). Certyfikat ECARF jest przyznawany od 2006 roku. Otrzymują go firmy, których produkty i usługi są bezpieczne dla osób z alergią. Najlepsze oczyszczacze, dzięki swojej skuteczności w walce z wirusami i bakteriami zalecane są do pracy w przestrzeniach medycznych co potwierdza certyfikat Hygiene Tested wydawany przez Instytut Schwarzkopf.

Jakie są koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza?

Bardzo ważnym punktem jest utrzymanie urządzenia. Każdy oczyszczacz powietrza wymaga czasowego czyszczenia i wymiany filtrów. Zwróćmy uwagę na ofertę producenta / dystrybutora. Czy filtry w Polsce są łatwo dostępne, w jakiej są cenie, jak długo producent jest na rynku? Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w której po roku użytkowania do naszego oczyszczacza powietrza nie będziemy wstanie dokupić filtrów lub ich wartość przewyższy koszt urządzenia. Również sam sposób konserwacji jest bardzo ważny. Renomowane oczyszczacze powietrza posiadają wskaźnik informujący o konieczności wymiany filtrów oraz informację w aplikacji. Ważna jest również możliwość oraz łatwość umycia elementów takich jak klapki wlotowe czy filtr wstępny co zapewni higieniczną i bezproblemową eksploatację naszego oczyszczacza powietrza.

Estetyka, design, styl, wygląd – wybierz oczyszczacz, który zachwyci

Na końcu napiszemy o tym, o czym często się nie pisze, bo parametry techniczne są najważniejsze. My napiszemy, bo uważamy, że ten punkt, jeśli zwrócisz na niego uwagę, dostarczy Ci na co dzień dużo frajdy albo niestety frustracji. Z pełnym przekonaniem polecamy piękne oczyszczacze powietrza IDEAL bo to klasa sama w sobie!

Głośność pracy – nie zaburzaj swojego domowego zen

Oczyszczacze pracują przez wiele godzin w naszych domach, miejscach pracy czy przestrzeniach medycznych lub usługowych. W żadnym z tych miejsc hałas jest niepożądanym efektem ubocznym pracy oczyszczacza. Warto więc wybrać urządzenia, które charakteryzuje cicha praca. Najlepsze modele na rynku w odpowiednim trybie nie zaburzą nawet Twojego snu, ponieważ wytwarzają jedynie dźwięk na poziomie 16,7 dB – to ciszej niż szept!

Podsumowanie – czas podjąć decyzję!

Teraz już Wiesz jaki oczyszczacz powietrza kupić, na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do swojego domu. Nie zwlekaj zbyt długo i już dziś zadbaj o zdrowe powietrze dla Ciebie i Twoich bliskich. Wybierz bezpieczne, niezawodne, a zarazem estetyczne i łatwe w użyciu oczyszczacze powietrza IDEAL, dostosowane do Twoich potrzeb.