fbpx

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Cyrkulacja powietrza

Działanie każdego oczyszczacza powietrza opiera się na podobnej zasadzie. Powietrze wprowadzone w ruch przez wentylator przechodzi przez system filtrów i oczyszczone zostaje wypuszczane na zewnątrz. W większości oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku zanieczyszczone powietrze zasysane jest z boku lub z tyłu oczyszczacza powietrza, a górą zostaje wypuszczone już przefiltrowane. W IDEAL AP 30 i 40 PRO, które mają pionowo ustawione filtry 360o zanieczyszczone powietrze przechwytywane jest z każdej możliwej strony, co gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a tym samym lepsze jego oczyszczenie.

UWAGA: Ze względu na cyrkulację i przepływ powietrza jeden oczyszczacz powietrza rekomendowany jest do jednego pomieszczenia. Nie należy kupować oczyszczacza powietrza o większej wydajności z myślą o dwóch pomieszczeniach, gdyż obieg powietrza nie będzie optymalny, a urządzenie nie będzie w stanie należycie przefiltrować powietrza.

Etapy filtracji powietrza w oczyszczaczu

W oczyszczaczu powietrza w pierwszej kolejności zanieczyszczone powietrze przechodzi przez filtr wstępny. To on odpowiedzialny jest za filtrację największych zanieczyszczeń kłębków kurzu, włosów zabezpieczając w ten sposób kolejne filtry przed ich przedwczesnym zużyciem.

Kolejnym filtrem, przez który przechodzi powietrze może być filtr węglowy, który pochłania Lotne Związki Organiczne (LZO, VOC (ang.)) oraz nieprzyjemne zapachy, odory. Ostatnim etapem filtracji jest filtr HEPA.
Zatrzymuje on najmniejsze zanieczyszczenia działając na poziomie niemal 100 %.

Jakość oczyszczania zależy więc od jakości każdego z tych filtrów, na co warto zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza dla siebie.

UWAGA: Filtr filtrowi nie równy! Wybierając filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter – wysokowydajny filtr cząstek stałych) możemy posiłkować się ich klasyfikacją. Im jest ona wyższa tym wyższy jest stopień filtracji. W oczyszczaczach powietrza najczęściej spotkamy filtry EPA (Efficiency Particulate Air) klasy E12 (zwyczajowo nazywane H12), lub wysokowydajne H13 (litera H oznacza High, czyli wysoki). Już filtry o klasyfikacji E12 (H12) usuwają ≥ 99,95 % zanieczyszczeń. Z kolei filtry H13 stosowane w serii IDEAL Classic oczyszczają skutecznie 99,97% powietrza. Dla najbardziej wymagających użytkowników polecamy oczyszczacz powietrza z filtrem klasy H14 osiągającym skuteczność na poziomie ≥ 99,99 %, dostępnym serii IDEAL PRO.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku filtra z węglem aktywnym. Tutaj generalnie przyjmujemy zasadę im więcej tym lepiej. Dobry filtr węglowy legitymuje się powierzchnią aktywną na poziomie 1000m2/h – taka występuje w serii IDEAL AP Classic oraz AP H. W najlepszych na rynku oczyszczaczach np. w serii IDEAL PRO powierzchnia aktywna węgla wynosi aż 2000m2/h. Również grubość warstwy węgla aktywnego ma znaczenie, ponieważ im grubsza warstwa tym większy kontakt powietrza z powierzchnią węgla.

Czujniki reagujące na zmianę jakości powietrza

Kolejnymi ważnymi elementami wpływającymi na działanie oczyszczaczy powietrza są czujniki mierzące jakość powietrza oraz czujnik światła. Sprawdź jakie czujniki posiada wybrany model, ponieważ od tego będzie zależeć sposób jego działania, szybkość reakcji oraz dokładność trybu automatycznego. Prawidłowo działająca automatyka zagwarantuje szybkie usunięcie powstałego zanieczyszczenia, a następnie przejście urządzenia w tryb cichy, a zarazem ekologiczny.

Wentylator – kluczowy element oczyszczacza powietrza

Ważnym elementem wpływającym na działanie oczyszczacza powietrza jest wentylator. Nowoczesny zagwarantuje cichą, wydajną oraz bezawaryjną pracę przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii. Docenią to osoby, które planują używać oczyszczacza powietrza w pokoju dziecka lub w sypialni. Nawet niewielki szum może skutecznie utrudnić zasypianie, dlatego warto zainwestować w oczyszczacze powietrza, które generują tak niski poziom hałasu. Jednostajny dźwięk wydawany przez oczyszczacz powietrza nie tylko nie przeszkodzi, ale może nawet ułatwić zasypianie.

Wybierz, jak obsługiwać oczyszczacz powietrza

Warto również zwrócić uwagę na sposób obsługi. Czy wybrany model jest intuicyjny, czy na obudowie ma dostępne podstawowe przyciski takie jak wybór trybu pracy, prędkość wentylatora, czy jest informacja o jakości powietrza, konieczności wymiany filtrów, czy można wyłączyć podświetlenie. Użytkownicy, którzy oczekują więcej powinni wybrać oczyszczacz powietrza wyposażony w moduł WiFi umożliwiający sterowanie urządzeniem oraz odczyt parametrów pracy i jakości powietrza na swoim telefonie czy tablecie.

Czyszczenie oczyszczacza też jest potrzebne

Ostatnim, ale równie ważnym elementem związanym z działaniem naszego urządzenia jest sposób czyszczenia. Zastosowane w oczyszczaczach powietrza filtry działają na ogół bardzo długo, bo około 12-24 miesięcy. Aby oczyszczacz powietrza działał wydajnie konieczna jest jednak okresowa ich wymiana, dlatego warto również sprawdzić, czy da się to zrobić samodzielnie i czy jest to intuicyjne. Warto również sprawdzić czy można myć filtr wstępny, czy można dodatkowo demontować panele wlotu i wylotu powietrza, które z czasem ulegają zabrudzeniu, a ich wyczyszczenie może być kłopotliwe.

Wiesz już jak działają oczyszczacze powietrza. Wybierając model, pamiętaj by zwrócić uwagę na jego wydajność (rekomendowaną wielkość pomieszczenia), zastosowany system filtrów i ich jakość, sposób i możliwości obsługi oraz konserwacji. Wybierz sprawdzone urządzenie, którego jakość została potwierdzona certyfikatami.